StudniaDusz Wiki
Advertisement

wprowadzone przez Xnitro, opis by Kron


Fabularnie[]

  • spaczenie to swoista mieszanka sił chosu, entropii, rozkładu i nekromancji - z nimi jest powiązane, przez nie wywoływane, jego natura jest anty-harmoniczna i nieprzewidywalna, dąży do tego co odrażające i anaturalne, nieuporządkowane, nacechowane zgnilizną i rozkładem, mroczną siłą, spaczenie pasożytuje na duszy śmiertelnika, karmi się jego emocją i witalnością, wżera weń i z trzewi wykrada witalność, sieje w nim złości i ambicje chore, wypaczone i nienasycone
  • szczególną formą spaczenia jest Spaczeństwo zwane też Zgniciem (klasa Spaczeńca, dawnego Bladego Mistrza)
  • spaczenie jest bezlitosne również dla nieumarłych i na nich, jako i na żywych, wywiera swój zgubny wpływ, gubiąc ich myśli, konfudując zamiary, ze szczęścia nawet okradając i pech przynosząc, na korpusach ożywieńców mutacje powoduje, w powolny rozkład i destrukcję wpędza ciało (nawet i martwe) i umysł. Bezlitosność spaczenia wobec ożywieńców ma dwoisty charakter, bowiem lisz, który utraci związek ze spaczeniem może ulec definitywnej śmierci, zaś jego zbyt duże nasilenie może wywołać równie opłakane skutki.
  • o tym, że postać jest spaczona informuje następujący efekt wizualny:
    Spaczony
  • fabularnie postaci nie widzą tego efektu, jest on informacją dla gracza, mówiącą że dana postać ulega spaczeniu.
  • fabualrnie, moja postać wie, widz i czuje, że ta postać gnije - smród, a nawet odór, wybroczyny na skórze, jej przebarwienia, dziwaczne emanacje w postaci dziwacznych narośli na skórze, również twarzy - zależnie od poziomu spaczenia danej postaci, efekty tego typu opisuje gracz prowadzący spaczoną postać. Jednak trzeba pamiętać, że postać, która posiada taki efekt, jak ten na obrazku, ZAWSZE posiada już emanacje spaczenia, które widoczne są na pierwszy rzut oka.

Spotkałem spaczoną postać, co ja mam odgrywać?[]

Postaci niebędące: Kapłanem, Paladynem, Wybrańcem Bóstwa, Mnichem, Druidem, Łowcą bądź harfiarzem lub Czarodziejem nie wiedzą czym jest spaczenie, chyba że posiadają minimum 10 punktów mądrości i jednocześnie minimum 8 punktów wiedzy natywnej (nielicząc bonusów z itemów, cech, magii et cetera). Oczywiście, ktoś może im powiedzieć czym jest spaczenie.

  • Grupa 1. Kapłani, Paladyni i Wybrańcy dobrych Bóstw (Torm, Uronia, Shyvaa) są informowani przez inne postaci z ich Kultu o tym, czy są spaczone postaci, co za tym idzie, posiadają wiedzę o tym, że mają do czynienia albo z osobą, która nadużywała nekromancji, albo z osobą, która byłą ofiarą jakowychś nekromantycznych eksperymentów, albo z postacią, która miała styczność z silnie skoncentrowaną energią entropii/chaosu/spaczenia. Kierują się nieufnością wobec spaczonych, jeśli widzą ich parających się nekromancją, czy to czarami na skutek których rzeczy żywe nagle stają się martwe, winni odgrywać co najmniej chłodny osąd, dystans, a nawet wrogość. Taka postać potrzebuje bardzo silnej motywacji, wręcz wytłumaczenia, by wędrować z kimś spaczonym, zdarza się to niezmiernie rzadko.
  • Grupa 2. Druidzi, łowcy, harfiarze i postaci blisko związane z naturą (szczególnie wyznawcy Calyril), będą traktować spaczonych równie źle, jeśli nie gorzej, niż wymienieni we wcześniejszym punkcie. Posiadają oni wiedzę o tym, że spaczenie jest przeciwnością natury, porządku, harmonii. Druidzi mogą chcieć i próbować leczyć spaczone postaci, co w praktyce równa się śmierci spaczonego podczas oczyszczającego rytuału. Taka postać potrzebuje bardzo silnej motywacji, wręcz wytłumaczenia, by wędrować z kimś spaczonym, zdarza się to niezmiernie rzadko.
  • Grupa 3. Postaci neutralne (charakterem, wyznaniem i światopoglądem - czyli na pewno nie wymienieni w powyższych punktach) będą bardziej zniechęcone smrodem, który towarzyszy spaczonym, niż faktem, że parają się nekromancją.  Taka postać nie potrzebuje bardzo silnej motywacji, by wędrować z kimś spaczonym.
  • Podgrupa 3a. Postaci neutralne o praworządnym nastawieniu - bazowo jak postaci z Grupy 3ciej, acz nieco bardziej niechętne wobec spaczonych.
  • Podgrupa 3b. Postaci neutralne o chaotycznym nastawieniu - bazowo jak postaci z Grupy 3ciej, acz nieco bardziej przychylnie wobec spaczonych, niemal tak jak postaci z grupy 4.
  • Grupa 4. Postaci złe nie-praworządne (charakterem, wyznaniem i światopoglądem), będą traktować spaczonych neutralnie bądź z szacunkiem. Szczególnie postaci związane z siłami chaosu, dążące do destrukcji, bezmyślnego zniszczenia będą sprzyjać spaczonym.
  • Grupa 5. Postaci praworządne złe, bardzo specyficzna grupa, która pozostawia graczowi prowadzącemu postać spore pole do interpretacji. Z pewnością z 1 strony te postaci będą czuły niechęć wobec spaczenia, któro ma czysty chaotyczny charakter, z 2giej współpraca z osobami spaczonymi może dać wiele korzyście, dla praworządnych-złych tak istotnych, szczególnie jeśli będących drogą do spełnienia ambicji.

Skąd wiem, jak bardzo spaczona jest napotkana postać?[]

  • na tą chwilę nie ma technicznego mechanizmu, który by dawał taką informację i trzeba pytać gracza prowadzącego spaczoną postac, by nam powiedział. Zobaczymy jak to będzie funkcjonować, jeśli bedą zgrzyty, pomyślę nad wprowadzeniem techniki (Kron).

Gdzie mogę handlować, jeśli moja postać jest spaczona?[]

  • W Piarckiej Norze
  • W Nekropolii (jeśli posiadasz reputację)
  • W Wieży Wampirów (jeśli posiadasz reputację)
  • podmrokowcy w swoich ośrodkach cywilizacyjnych (jeśli posiadasz reputację)

Regulamin o nekromancji[]

  • Jest zakazana w miastach: Aldur, Dedry, Faraldor, Vegnar i Ferie. Każdemu, kto zostanie złapany na jej uprawianiu z dowodami i zostanie mu to udowodnione, reputacja jest sprowadzana do 0 w mieście, gdzie został nakryty, w reszcie miast i innych organizacjach neutralnych i dobrych oraz wybranych złych, jeśli jest napisane w opisie, że potępiają nekromancję reputacja 15. Gdy zostanie przyłapany drugi raz, reputacja obniżona jest na stałe na 0. Osobom zadające się z nekromantami, także obniżona jest reputacja.
  • Rzucanie czarów ze szkoły Nekromancji skutkuje otrzymaniem punktów spaczenia!

Gdy postać:[]

  • osiąga 50 punktów spaczenia, to pojawia się efekt graficzny będący informacją dla graczy, że dana postać jest pod wpływem spaczenia.
  • przekracza 100 punktów, pojawią się negatywne konsekwencje mechaniczne dla postaci, które z czasem stają się coraz bardziej dotkliwe.
  • używa księgi "O niebezpieczeństwach czarnej magii" , to powoli zmniejsza ilość punktów spaczenia (księga do znalezienia w kaplicy Zelwinge, nowe postaci dostają z automatu, używamy raz na restart)

Postępowanie spaczenia[]

  • Konsekwencje mechaniczne wzrastają w miarę coraz większego spaczenia postaci. Nekromanta wraz ze wzrostem spaczenia popada w coraz większe szaleństwo, a jego ciało ulega rozkładowi i gniciu.
  • Zmniejszeniu ulegają: koncentracja oraz rzuty obronne.
  • Wraz z pojawieniem się emanacji spaczenia (gnicie skóry, odór, wybroczyny na ciele) NPC dobre i neutralne, za wyjątkiem chaotycznych neutralnych stają się do spaczonego tymczasowo wrogie. Jeśli ich nie zaatakujemy reputacja z nimi wróci do wcześniejszego stanu i gdy pozbędziemy się spaczenia, nie będą atakować. Źli NPC i chaotyczni neutralni tolerują w swej obecności spaczonych. Efekt graficzny informuje nas, że od tego momentu musimy się liczyć z atakami określonych NPCy.
  • Istnieje możliwość ukrycia negatywnych aur spaczenia czarami niewidzialności, wówczas NPC nie stają się wrodzy w stosunku do gracza którego nie widzą. Handlować się z nimi jednak nie da będąc niewidzialnym. Po ustaniu niewidzialności w środku dobrego miasta, gdy spaczenie znów będzie widzialne, straże i mieszkańcy najpewniej znów rzucą się na nekromantę.

Spaczenie a Spaczeńcy?[]

Spaczenie mamy opisane tutaj, wiemy, że fabularnie może dotknać każdą postać, jest to powszechna forma działania entropii na śmiertelnych.

Spaczeńcy czyli Zgnilce, to postaci szczególne. Spaczeństwa tego typu mogą doświadczyć jedynie arkaniści mistyczni (czarodzieje, czarwnicy i bardowie). Więcej o Spaczeńcach przeczytasz tutaj: Spaczeniec.

Advertisement